ŽIVOTNÍ PRŮLOM
BONUS - MISTR POZORNOSTI
BONUS - MISTROVSTVÍ ZMĚN
Masterclass Změna naruby
BONUS - ZÁZNAM VÝZVY NASTARTUJ SVOU ZMĚNU
BONUS - Hodina navíc každý den

T3 Video týdne – textový přepis

Zde je textový přepis videa z předchozího kroku.

Jedná se o automatický přepis, následně upravený umělou inteligencí. V textu mohly zůstat nějaké nepřesnosti. Děkuji za pochopení.

Vítejte ve třetím týdnu našeho životního průlomu. Za sebou máme dva týdny a možná si ještě stále říkáte, že nevíte, co v tomto kurzu budete dělat a co budete měnit. To se tento týden změní! Provedeme finální výběr rituálů.

Možná si říkáte, že zavedení něčeho nového trvá příliš dlouho, když už dva týdny něco řešíme. Ale určitě už jste něco udělali a já bych vás chtěla upozornit, že příště, až budete zavádět další rituál, na který se v tomto kurzu nedostaneme, bude to rychlejší. První tři týdny po kurzu se totiž věnujeme přípravě, kterou už příště dělat nemusíte.

Je důležité mít jasno v hodnotách a oblastech, které potřebujete v životě naplňovat. To je základ, ke kterému se budete vracet před zavedením každého nového rituálu.

Hodnoty a oblasti se mohou v průběhu života měnit, ale revize je obvykle potřeba jednou za rok nebo dokonce jen jednou za několik let. Takže se nebojte, že by proces zavedení změn byl příliš dlouhý.

Na začátku jsme potřebovali pečlivou přípravu a tím jsme usnadnili všechny naše budoucí změny. Nyní se podíváme na to, co nás čeká v třetím týdnu. V minulých dvou týdnech jsme se zaměřili na to, kam směřujeme.

Dívali jsme se na sebe, na překážky a zdroje, které potřebujeme k dosažení našich cílů. Tento týden vybereme rituál, kterému se budeme věnovat. Někteří z vás možná už mají rituál vybraný, protože někdy je výběr naprosto jasný.

Pokud už máte rituál vybraný, můžete se začátkem tohoto týdne věnovat aktivitám směřujícím k úspěchu. Pokud si nejste jisti, pro vás jsou tu další dny, kdy si budete vybírat svůj rituál. Je důležité, aby byl v souladu s naší misí i naším tělem.

Někdy si myslíme, že něco funguje v naší hlavě, ale realita je jiná. Práce s myšlenkami je důležitá, protože nám pomáhá představit si cíl, připravit na něj náš mozek a pochopit naši motivaci. Budeme se na to dívat z různých úhlů pohledu a budete mít cvičení pro pochopení motivace a kontrolu procesu.

Někdy nám ale o tom, čeho jsme schopní a co je pro nás správné, mnohem více řekne naše intuice nebo emoce. Emoční centra nemají přímé nervové spojení s naším řečovým centrem, ale mají spojení s některými tělesnými orgány. Proto je pro nás někdy těžké vysvětlit, proč jsme se rozhodli určitým způsobem.

Když děláte v životě zásadní rozhodnutí, je dobré to nejen promyslet, ale i vyzkoušet v praxi. Například když se student rozhoduje o výběru střední školy, může jít na týden na brigádu nebo se alespoň na jeden den podívat do provozu v oboru, který chce studovat.

Může se stát, že se pustíte do nového rituálu a zjistíte, že to není pro vás. V takovém případě se můžete vrátit zpět a je to naprosto v pořádku. Abychom tomu předešli, uděláme malé cvičení, které nám pomůže pochopit, co si myslí naše tělo a intuice, abychom věděli, jestli jsme připraveni na nový rituál.

Naštěstí u rituálů nejde o tak zásadní rozhodnutí jako u výběru střední školy.

Takže i když si nevyberete správně, určitě to v průběhu kurzu vyřešíme. Tento týden je také o tom, jak získat energii. Když si budete vybírat, zvažte, jestli vám daný příklad dodá energii do života.

Budeme hledat místa, kde vám možná energie zbytečně uniká. V běžném životě je totiž docela těžké získat spoustu přebytečné energie. Někdy však stačí jen trochu promazat kolečka, aby vám vše šlo snáz.

Představte si, že se snažíte řezat něco tupým nožem. To vám bere strašnou energii. Přitom stačí věnovat jen velmi málo času tomu, aby nůž byl nabroušený, a najednou vám ta samá činnost, kterou musíte dělat, jde mnohem snadněji.

Budeme se dívat, jestli jste nepřehlédli ve svém dnu nějaké možnosti, kde byste mohli nabrousit nůž a získat tak spoustu energie pro efektivnější práci se svými zdroji. To je všechno k obecnému úvodu tohoto týdne a já už se pustím do jednotlivých kroků.

V kroku 1 budeme vždy tvořit plán, který už známe, ale vždycky k tomu plánu přidáme speciální úkol. Abychom se trochu posunuli dál, budeme rozvíjet naše schopnosti. Už víte, že hledáte ty nejdůležitější úkoly týdne, protože jste minulý týden první plánování poznali.

Můžete začít tím, že vyhodnotíte minulý týden a podíváte se, jak se váš plán lišil od reality. Ale prosím, dělejte to s pozitivním myšlením. Neříkejte si “Naplánovala jsem to a neudělala jsem to”, ale raději se zamyslete, co se můžete naučit z toho, jak dopadl minulý týden, abyste byli spokojenější. Za co se můžete ocenit, co jste v tom minulém týdnu zvládli? Tyto otázky nás posunou dál.

Nebuďte na sebe přísní. Nezapomeňte, že time management je cyklický, takže to, co jste nezvládli minulý týden, nutně nevypovídá o tom, co budete zvládat v příštím týdnu. Ovlivňuje nás náš život, cyklus, počasí a mnoho dalších faktorů.

Jak jsem slíbila, každý týden bude speciální otázka nebo speciální úkol plánování. Jelikož tento týden se zaměřujeme na šetření energie, chtěla bych, abyste našli místo, kde můžete šetřit energii tím, že nebudete dělat všechno sami. Najděte aspoň jednu věc, kterou můžete delegovat nebo předat někomu jinému a připravte se na to.

Je na vás, jestli to bude věc v práci nebo v domácnosti. Delegování je v podstatě nejjednodušší způsob, jak ušetřit energii. Je to ale jednoduchý úkol, který může být někdy těžké se rozhodnout provést. Proto mám pár myšlenek k tomu, co je důležité zohlednit, když předáváme své povinnosti.

Je dobré si uvědomit, že delegování vždy souvisí s odpovědností. Musíte být ochotni pustit odpovědnost za něco. Pokud někomu zadáte úkol a budete ho přísně kontrolovat, znamená to, že si odpovědnost pořád necháváte.

Když delegujete úkoly někomu jinému, přebírá tato osoba odpovědnost a vy se uvolníte od mnoha energetických nároků. Nicméně, není vždy jednoznačně dobré říct, jaký je správný způsob delegování. Je lepší předat celou oblast odpovědnosti nebo jen části? Pokud si například ponecháte celou odpovědnost za domácnost a jen rozdělujete úkoly jako “ty dneska můžeš umýt nádobí”, lidé vám pak budou hlásit: “Jo, já jsem umyl”, ale nebudu to považovat za svou odpovědnost. Pokud jim neřeknete, že mají úkol dělat, nebudou mít pocit, že to mají udělat. Nebude tam tolik jejich vnitřní motivace, bude tam spíš fungovat kontrola. Někdy je dobré to vidět.

Co nás může trápit ještě víc, je perfekcionismus nebo naše vlastní představa o tom, jak by to mělo vypadat. Je potřeba se naučit pustit. Výhoda, že to nebudu muset dělat já, je vykoupená tím, že ten člověk to možná bude dělat jinak než já. Pro náš mozek “jinak než my” znamená “špatně”. Na biologické úrovni může být těžké se s tím vyrovnat. Můžeme vnímat jako ohrožení, že to bude dělat jinak a tam je potřeba zapnout růstové myšlení a říci si, co je pro mě důležitější.

Je důležitější, aby vše bylo přesně tak, jak si představuji, nebo aby byla práce hotová a já měl více volného času? Já jsem se s tímto dilematem hodně potýkala, když jsem poprvé začala odjíždět na několik dní na školení. Musela jsem se naučit nestarat se o to, že můj syn bude oblečený jinak, než bych si představovala. Nejen z hlediska počtu vrstev, ale i z hlediska výběru oblečení. Ze začátku jsem to řešila tak, že jsem pro každý den připravila hromádky oblečení. Ale to mě strašně vysilovalo. Řekla jsem si, že jsme oba rodiče a jak se syn obléká, je vizitka nás obou. Dala jsem do jednoho šuplíku podle mě lepší oblečení, do druhého horší kousky. Zbytek jsem pustila. Protože jinak bych neměla prostor se dobře připravit na práci, kterou jsem potřebovala. Zeptejte se sami sebe, jestli vás ve vašem životě něco brzdí kvůli vašim představám o tom, jak by to mělo vypadat.

Je pravda, že delegování může být na začátku náročné. Musíte se soustředit a promyslet si všechno. Ale když to uděláte teď, když teďka věnujete více energie tomu, abyste to tu osobu naučili, pak budete mít více prostoru na své koníčky nebo na tu důležitou strategickou práci, kterou chcete dělat.

Připomínám, že když mluvíme o delegování, neznamená to, že by měl kdo delegovat jen na děti nebo podřízené. Můžete delegovat i na kolegy, partnery a můžete delegovat i nahoru. Když na vás padne úkol, který je mimo vaše kompetence a práci, je v pořádku ho vrátit nahoru s tím, že nejste ten člověk, který to může řešit.

Když mluvíme o delegování, můžeme také hovořit o delegování za peníze. To znamená najít si na tu práci člověka, například paní na úklid.

Tento kurz není o delegování, ale chtěla bych upozornit na základní chyby, které se dělají, abyste se jim vyhnuli. Když někomu přidělujete úkol, měli byste začít u sebe. Musíte velmi dobře rozumět tomu úkolu a tomu, co a jak chcete delegovat, aby to pro tu osobu mělo smysl.

Lidé jsou zvyklí začít popisovat, co se má udělat. Ale lidé mnohem lépe rozumějí důvodům a souvislostem úkolu. To je něco, co je pro nás možná jasné, ale pro osobu, které úkol předáváme, to jasné nemusí být. Je potřeba vysvětlit proč a jaké jsou souvislosti a kontext úkolu, aby to dávalo smysl.

Při popisu toho, co se má udělat, je důležité dávat pozor na několik věcí. Můžu si pomoci touto pomůckou “VYPZON” vždy, když něco zadávám a chci, aby daný člověk nesl plnou zodpovědnost. To neplatí pro delegování vynášení koše. Ale například pro předání zodpovědnosti za sekání trávy nebo udržování zahrady už je nápomocná.

  • Musím jasně popsat, co má vzniknout.
  • Je důležité mít jasno v tom, co chceme.
  • Musíme znát pravidla a možné problémy.
  • Jaké jsou užitečné zdroje?
  • Jaké jsou odpovědnosti?
  • Jak to budu kontrolovat?
  • Jaké budou následky?

Např. úkol “postarat se o nádobí” je pro mne jasný, ale tomu, komu úkol deleguji, to musím popsat jasně:

  • špinavé nádobí bude nachystané v myčce
  • co se nedává do myčky bude umyté ručně + upozornit na to, co se do myčky dát nesmí
  • mytí trvá cca hodinu, tak si to naplánuj tak, aby čisté nádobí bylo připravené než přijdu z práce, abych mohla připravit večeři
  • tady jsou tablety do myčky, jar, houbička
  • popsat následky při nesplnění úkolu – “pokud to neuděláš, snížím ti kapesné” nebo ještě lépe ” pokud nebude čisté nádobí, o to déle bude trvat než připravím večeři a ty budeš mít hlad” nebo “dokud nebudu mít čisté nádobí a kuchyňskou linku, odmítám večeři připravovat”

Toto byl malý úvod do tématu delegování. Kromě toho, že máte úkol sestavit týdenní plán, jednou z důležitých podmínek pro tento týden je delegovat jednu ze svých povinností na někoho jiného. Jsem velmi zvědavá, jak se vám to bude dařit.

Kromě toho, že máte plné ruce práce, budete mít ještě speciální úkol věnovat se pozornosti. V minulém týdnu jsem mluvila o tom, že pozornost by měla být pozitivní při splnění týdenního plánu. Tento týden budeme věnovat pozornost sobě a budeme se cítit dobře díky cvičení všímavosti pomocí hmatu. Určitě využijte techniky pozornosti.

Poté máme krok dva. Ve druhém kroku si vybereme finální rituál. Pro někoho, kdo už má jasno, bude tento krok možná super. Pro někoho, kdo se v tom ještě trochu ztrácí, bude tento krok možná trochu delší. Nebudeme přeskakovat na jiná témata, abyste měli čas to dohnat. Připomínám, že při výběru rituálu nejde o život. Jde o to, abych si dobře vybrala, jak to bude vypadat. Máte tam otázky, které se týkají výběru rituálů.

Tentokrát se podíváme na svou motivaci. Vyberete dva rituály, které získaly nejvíc bodů ve cvičení Kompas priorit. To znamená, že se budete cítit jistí. Vykreslíte šipky a podíváte se, jakou motivaci máte pro každou z nich.

Můžete mít různé motivace. Může to být něco jako původně vám vnukl někdo jiný, ale vy už jste si to vnitřně osvojili. Takže například můžete usilovat o rituál zdraví, protože cítíte, že je to správné pro vaše tělo a že je to v souladu s vámi.

Důvodem může být také to, že chcete něco udělat pro sebe, protože se cítíte dobře, když to děláte. Třeba chodit na procházky, protože se cítíte dobře, když se hýbete a cvičíte.

Zde jsou popsány čtyři typické motivace, které můžeme mít pro něco.

  • Motivace typu A a B jsou spíše vnitřní. Každý z nás může mít pro danou činnost jakoukoli motivaci.
  • Motivace typu A může být taková, že něco děláme, protože to po nás chce někdo jiný. Manžel vám například říká, že byste měli začít cvičit, nebo vás k tomu nutí okolnosti, protože nemáte peníze na nové oblečení a potřebujete se vejít do toho starého. Pokud by vás současné okolnosti nebo tlak okolí nenutil do daného rituálu, pravděpodobně byste si ho nevybrali.
  • Motivace typu B. Například jdete do rituálu, protože byste se styděli, kdyby jste to nedělali. Možná se stydíte za svou váhu, i když vám osobně nijak nevadí. Máte pocit, že vaše váha je společensky nepřijatelná a proto se snažíte zhubnout.
  • Motivace typu C je taková, že věříte, že je důležité něco dělat. Může to být něco, co vám původně vnukl někdo jiný, ale vy jste si to už přijali za své. Například usilujete o zdravý životní styl, protože cítíte, že je to správné pro vaše tělo.
  • Motivace typu D je taková, že něco chcete dělat pro sebe. Například chodíte na procházky, protože se cítíte dobře, když se hýbete.

Každý rituál může mít všechny tyto čtyři typy motivací, ale některé z nich tam nemusí být. Každý rituál hodnotíme na stupnici 0 až 10 podle toho, jak je pro nás zajímavý.

Například u zdravých večeří jsem dala hodnocení pět na stupnici od nula do deset, protože mám pocit, že bych měla jíst méně večer. Dala jsem sedm bodů za výčitky, protože mám výčitky, že nevypadám tak, jak bych měla. Co se týče důležitosti zdravého životního stylu pro mě, jsem na půli cesty. Někdy nerozumím tomu, proč je potřeba spát dobře nebo jíst zeleninu. Ale cítím se dobře, když se mi podaří dodržovat zdravý životní styl.

Pokud spočítáte své hodnocení pomocí rovnice, kdy od součtu vnitřních hodnot odečítáte vnější, dostanete relativní hodnotu své motivace. Čím vyšší je hodnota M, tím snadnější je pro vás daný rituál, protože máte silnou vnitřní motivaci. Je důležité, aby byl součet C relativně vysoký, což znamená, že máte vysokou vnitřní motivaci.

Pokud by byla hodnota M záporná, znamená to, že máte více vnější motivace než vnitřní. To by mohlo být problematické, protože to znamená, že něco děláte spíše z donucení než proto, že to cítíte jako důležité nebo že to chcete. Pokud se takový případ objeví, měli byste se pokusit najít vnitřní motivaci pro tento rituál a najít důvody, proč je pro vás důležitý.

Druhý krok může na první pohled vypadat jako obrovský úkol s množstvím textů a tabulek. Ale ve skutečnosti jde o vyplnění jedné tabulky a následné zapsání zajímavých poznatků, které vám z toho plynou.

Slíbila jsem, že při výběru rituálu se podíváme i z pohledu našeho těla. Proto jsem pro vás připravila cvičení inspirované Gestalt terapií. Položte před sebe dvě židle a na každou z nich napište lísteček s názvem rituálu. Poté se posaďte a zkuste vnímat své tělo. Zamyslete se nad tím, jakým jste člověkem, když provádíte daný rituál. Jak se cítíte, když ho praktikujete a jak ovlivňuje váš život?

Poté se přesuňte na druhou židli a proveďte to samé. Nakonec se postavte a vyhodnoťte celý proces. Fyzickým přesunem z jedné židle na druhou se dostáváme blíže k vnímání našeho těla.

Cvičení můžete provést buď samostatně, kdy si nastudujete otázky z pracovního listu, nebo můžete využít nahrávku, kterou jsem pro vás připravila. V nahrávce vám budu v reálném čase pokládat otázky.

Pokud už máte jasno v rituálu na základě kompasu priorit, můžete toto cvičení klidně přeskočit.

Checklist obsahuje kontrolní otázky, které vám pomohou zjistit, zda jste si vybrali správný rituál. Odpovězte na ně ano nebo ne. Máte ve svých poznámkách uvedeno, co pro vás vybraný rituál znamená? Pokud si stále nejste jisti, máte k dispozici další otázky. Věřím, že po jejich zodpovězení už budete mít jasno.

Pokud ne, máte k dispozici návod, jak si vybrat. Je možné, že se budete cítit pod tlakem a budete chtít vybrat rituál co nejrychleji. Ale to není nejlepší strategie. Pokud po všech krocích, které jste udělali se mnou, máte stále na výběr 1, 2 nebo 3 rituály, to znamená, že všechny jsou skvělé. Odfiltrovali jste ty, které by nebyly v souladu s vašimi hodnotami, a zůstaly vám 2 nebo 3 optimální rituály. To znamená, že je v podstatě jedno, který si vyberete, protože ať si vyberete kterýkoliv, bude to mít pozitivní dopad na váš život.

Je horší ztrácet další den přemýšlením nad tím, který rituál bude ten první. Protože je lepší dělat nedokonalé něco, než čekat na dokonalé nic. Takže napište na dva papírky názvy rituálů a hoďte je do klobouku. Zamíchejte a vyberte jeden. Pokud vás výběr neuspokojuje, klidně si vezměte ten druhý. Pointa je v tom, že pokud se nemůžete rozhodnout, buď si vyberte ten, co jste si vylosovali, nebo ten druhý. Ale na konci tohoto kroku mějte vybraný rituál a jděte dál.

Je lepší experimentovat, začít akci a pracovat na jednom rituálu, než se snažit vymyslet ten “správný”. Někdo s jasnou vizí to zvládne za pár minut – vyplní tabulku, provede cvičení se židlí a vyplní checklist. Takže i když jste nejistí, měli byste být hotovi za půl hodiny.

Neztrácejte na tom příliš mnoho času. Na druhou stranu, pokud je to pro vás těžší, třetí krok není okamžitý začátek práce na rituálu. Místo toho uděláme krok stranou a zaměříme se na práci s energií, pokud byste potřebovali ještě nějaký den na rozmyšlenou.

Tento třetí krok se zaměřuje na identifikaci momentů, kdy ztrácíte energii a jak ji zase získat. Potřebujeme energii pro změnu. Budete se snažit pochopit, kde vám tato energie uniká.

Často ztrácíme energii, když něco děláme v nesprávném pořadí nebo v nesprávný čas (snažím se být kreativní v osm večer, když už nemám energii), dělám něco, co je v rozporu s mými hodnotami (žehlím, protože “by se to mělo”, ale nic mi to nepřináší).

Často jsou ostatní lidé těmi, kdo nás energeticky vyčerpávají. Slyšeli jste o pojmu energetický výdej? Zamyslete se, jestli neztrácíte energii kvůli někomu, kdo vás energeticky vyčerpává. Možná potřebujete proměnit vztah s tímto člověkem, trávit s ním méně času nebo za jiných podmínek, aby vám neubíral energii.

Možná se na sebe v něčem příliš tlačíte a tím se okrádáte o energii. Může to být třeba přehnaný perfekcionismus. Snažíte se mít všechno pod kontrolou, snažíte se zvládnout všechno sama, ale vlastně tím potlačujete své pocity.

Podívejte se na to a zamyslete se nad otázkou: Co mi může rychle dodat energii během dne? Mohou to být velmi jednoduché věci. Napít se, najíst se, proběhnout se, cvičit mindfulness, ale mohou to být také malé radosti. Například si ráno koupit kávu v kavárně i když byste si mohli udělat kávu až v práci. Něco, co vám udělá radost, protože radost je velký zdroj energie. Možná jste si už našli místo, kde můžete získat energii. Máte pracovní list, tak se podívejte, jestli tam nejsou nějaké zdroje energie.

Cílem tohoto cvičení je, abyste se podívali na všechny věci, které jste si zapsali a položili si otázku: Jakou nejmenší nebo nejjednodušší věc mohu udělat, abych získal více energie? Snažíme se odstranit všechny překážky, které jsme identifikovali.

Zkuste najít drobnosti, které by mohly usnadnit vaši cestu. Může jít o malé změny ve vašem denním režimu nebo vztazích. Nemusí to být velká změna životního stylu.

To může být něco, co vám přinese radost. Budeme na tom dále pracovat, abychom se ujistili, že je to v souladu s vaší energií. A samozřejmě to může nastat, když si uvědomíte, co potřebujete v tomto rituálu. Možná budete potřebovat trochu jinak plánovat, abyste neztráceli svou cennou energii.

Dalším krokem je mentální mapa změny. Předpokládám, že máte vybranou změnu, kterou chcete provést. I pokud jste neprošli všemi kroky v kurzu, nyní si napište, co chcete zavést. Je lepší začít, než neustále přemýšlet, co by bylo nejlepší.

Prozkoumejme, jak vybraný rituál, který máme v plánu, ovlivní určité hodnoty a další rituály. Nejde až tak o to najít jednu správnou dokonalou změnu, ale potřebujeme přesvědčit náš mozek, že to je ta správná věc. Tato změna může mít obrovský dopad na náš život.

Nakreslíme, jak jedna změna ovlivňuje různé aspekty mého života a proč je tahle změna správná. Tuto metodu můžeme využít i pro finanční stránky cvičebního kola budoucnosti a vytvoříme si tak momentální maximum.

Funguje to tak, že si položím otázku: Jaké důsledky pro mě bude mít tato změna?
Zaznamenám všechno, co mě napadne a pak se na to podívám.
Ptám se: Jaké to bude mít další důsledky? Přemýšlím o důsledcích druhého stupně.

Sednu si a intuitivně to zpracuji. Zvažuji důsledky na mé hodnoty. Jaký to bude mít výsledek nebo energii? Jaké následky to bude mít na mé blízké lidi nebo další lidi v mém okolí? Jaké důsledky to bude mít pro různé oblasti mého života jako je zdraví, seberozvoj, práce atd.? Jaký efekt to bude mít na další rituály, které jsem si vybral?

Například pokud si vyberu zdravé večery – více zeleniny, méně alkoholu, spát do jedenácti – určitě budu lépe vyspaná a ušetřím peníze za alkohol. Ale může to mít i negativní důsledky. Například strávím méně času s manželem, protože obvykle se spolu díváme na seriály.

Pokud budu lépe vyspaná, budu produktivnější. Budu mít sílu cvičit. Nebudu křičet na děti. Budu ochotnější si s dětmi hrát. Budu méně konfliktní. Nebudu muset pracovat do noci, budu mít čas na čtení atd.

Budu hubenější, pohyblivější, tak se mi začne chtít chodit na jógu. Budu mít šanci na lepší život a tím pádem budu dělat více věcí s druhými lidmi. Budu tvořit a užívat si zábavy.

Takto můžete procházet a sledovat, jestli jste nezapomněli se podívat na nějaký důsledek pro vaše hodnoty a další rituály. Z toho všeho vyplývá, že jedna drobná změna může mít různé dopady na váš život. Některé výzkumy ukazují, že stačí jedna drobná změna a má to obrovský efekt.

Nakreslete si tuto mapu v mozku a uvědomte si, co všechno by to mohlo do budoucna ovlivnit.

Poslední, pátý krok je jednoduchý. Chci, abyste si zapsali svůj současný stav. Tím myslím, jaký je nyní váš rituál. Například, pokud bych měla jít na večeři, zapsala bych si: “Čtyři večery v týdnu pijí alkohol, šest večerů v týdnu chodím spát až po jedenácté hodině. Následující den se často cítím unavená a rozlámaná.”

Důležité je popsat to fakticky: kolikrát to děláte, jak se přitom cítíte a jaké to má důsledky. Například, že se ráno cítím vyčerpaná atd. Jak často mám po tomto záchvaty? Důvodem, proč to děláme, je, že náš mozek si rychle zvykne na nové věci. Když budeme pokračovat v kurzu, možná si budete těžko vzpomínat, jak to bylo dříve.

Pokud chcete zažívat úspěch a pokrok, potřebujete si uvědomit, jak se věci mění. Možná si budete muset vzpomenout, jak to bylo před kurzem. To může být obtížné. Uvidíte, jak se vám to daří a popište svůj současný stav.

I když možná máte pocit, že jste udělali obrovský pokrok, věřte mi, že jsou před vámi ještě obrovské kroky. V rámci pátého kroku nebudete mít pracovní listy, ale dostanete e-mail a informace se objeví i ve skupině. Budeme vytvářet akční týmy. Již jsem se podílela na dvou.

Jde o to, že pro implementaci vašich plánů si vytvoříte menší týmy, které se budou vzájemně podporovat. Jak proběhne výběr? Jak proběhne tvorba? O tom všem vám řeknu více ve skupině. Jen jsem chtěla, abyste věděli, co se chystá.

Úvodní video bylo krátké. Poté jsem více popisovala jednotlivé kroky, abyste je pochopili. Pokud vás cokoliv zajímá, setkáme se ve skupině. Přeji vám úspěšný třetí týden. Stále jsme na začátku, ještě nejsme ani v polovině kurzu a už vidím obrovské změny. Další budou následovat.

Takže se mějte krásně a těším se na vás ve skupině.

Zadejte e-mail
↓ a přihlaste se na masterclass↓
.